Herson sular altında

Ukrayna’da Kahovka Barajı’nın vurulmasının akabinde yaşanan sel nedeniyle Rus topçu akınlarının devam ettiği Herson’un kimi semtlerindeki konutların birinci katları ve depoları sular altında kaldı. Sık sık patlama seslerinin de duyulduğu Herson’un kimi sokaklarında yüksek su düzeyi nedeniyle sivillerin teknelerle tahliyesine başlandı. Ukraynalı asker, polis ve gönüllülerin yardımlarıyla tahliye edilenlerin, kimi eşyalarını yanına aldıkları görüldü. Bölgedeki su düzeyinin, kimi yerlerde 1,5 ile 2 metreye yükseldiği gözlemlendi. Bölgede devam eden sivil tahliyesinde vazifeli güvenlik yetkililerine nazaran su baskınının akabinde ortaya çıkan mayın tehlikesinden ötürü insanların yalnızca bot ve tekne ile hareket etmesine müsaade veriliyor.

ACİL YARDIM GEREKİYOR

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Kahovka barajının yıkılmasının akabinde 40 yerleşim yerinde sel meydana geldiğini, on binlerce bireye acil yardım ulaştırılması gerektiğini belirtti. Yaşananları felaket olarak pahalandıran Griffiths, bu felaketin büyüklüğünün fakat birkaç gün sonra anlaşılabileceğini lisana getirdi. Ukrayna Ulusal Polisi’nden yapılan açıklamada ise 6 Haziran saat 21.00 prestijiyle 1366 kişinin Herson kentinde selin meydana geldiği ve riskli bölgelerden tahliye edildiği söz edildi. Açıklamada, bölgede 862 polis memurunun vazife yaptığı kaydedildi.

CIA Kuzey Akım’a sabotajdan haberdardı

Washington Post gazetesinde yer alan haberde, CIA’in 2022 haziran ayında, Ukrayna Özel Harekat Kuvvetleri’nden oluşan 6 kişilik bir takımın Rus gazını Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım boru sınırını sabote etmeyi planladığı bilgisine eriştiği öne sürüldü. Buna nazaran, Joe Biden idaresinin ABD’ye yakın bir müttefikinden, Ukrayna ordusunun, direkt Ukrayna Genelkurmay Başkanı’na bağlı az sayıda bir dalgıç grubunu kullanarak, Kuzey Akım boru sınırlarının denizaltı ağına bâtın bir hücum planlandığını öğrendiği tez edildi. Haberde, akın planıyla ilgili detayların Avrupalı bir istihbarat servisi tarafından toplanarak Haziran 2022’de CIA ile paylaşıldığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir