19 Yıl Kaçtı, 12 Gün Hapis Yattı: ‘Binbir Surat’ Banka Müdürü Serbest Kaldı

İstanbul’da bir banka şubesinde müdür olarak çalışırken zimmetine 4,5 milyon dolar ve 500 bin sterlin geçirdiği savıyla 19 yıl firari olarak aranan, ‘binbir surat’ lakaplı 61 yaşındaki Elbeyi Alemdağ’ın davasının ‘zaman aşımından’ düşmesi nedeniyle tutuklandıktan 12 gün sonra tahliye edildiği ortaya çıktı.

Bir banka şubesinde müdür olarak çalışırken, müşterilerine boş dekont imzalattırarak, zimmetine 4,5 milyon dolar ve 500 bin sterlin geçirdiği suçlamasıyla 19 yıldır aranan Elbeyi Alemdağ, daima kılık değiştirdiği için ‘binbir surat’ lakabıyla tanınıyordu.

Dolandırıcılık Ofis Amirliğine bağlı takımlar, vakit aşımı mühleti dolmak üzere olan zimmet belgesiyle ilgili çalışma yürüttü. Şüphelinin toplumsal medya üzerinden tanıştığı bayanların meskenlerinde kaldığı, geçersiz kimlik kullandığı ve yıllardır yaptığı üzere imajını yeniden daima değiştirdiği belirlendi. Polis şüphelinin emekli maaşını farklı banka şubelerinden almaya devam ettiğini tespit etti. Son olarak Büyükçekmece’de bir konutta kaldığı belirlenen şüpheliyi yakalamak için, banka şubeleri önünde tedbir alındı. Banka şubesine gelerek, ATM’den parasını çekmeye çalışan Elbeyi Alemdağ, 6 Ocak’ta çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Mahkeme heyeti 17 Ocak 2023’te verdiği kararda ise, her ne kadar sanık hakkında ‘Banka zimmeti’ cürmünden dava açılmışsa da, hata tarihi nedeniyle 4389 sayılı Bankalar Kanunu ve 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’na nazaran, vakit aşımı mühletinin 15 yıl, uzamış zamanaşımının ise 22 yıl 6 ay olduğu belirtildi. Yargıtay uygulamaları dikkate alınarak, vakit aşımının dolduğu kaydedildi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi’nin bozma ilamında zamanaşımının 20 yıl olduğu biçiminde, ‘sehven’ bir tespit yapıldığı da belirtilen kararda, hata tarihinin 31 Aralık 2003 ve öncesine ilişkin olduğu, sanık hakkında 8 Ekim 2004’te yakalama kararı çıkarıldığı, zamanaşımını kesen son süreç kabul edilerek, 15 yıllık zamanaşımının dolduğu kaydedildi. Alemdağ’ın yakalandığı 6 Ocak 2023 tarihinde savunmasının alındığı, böylelikle olağan vakit aşımı müddetinin dolduğu belirtilerek, davasının düşürülmesine hükmedildi.

Mahkeme, atılı hatanın durumu ve verilen karar dikkate alarak mağduriyetine sebebiyet verilmemesi açısından tahliyesine de hükmetti.

Alemdağ 17 Ocak’ta tahliye edilirken, firari olarak 19 yıl geçirdikten sonra, yalnızca 12 gününü cezaevinde geçirmiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir