Basın-İş’ten tutuklamalara tepki: Gazetecilerin sesini kısamayacaklar

Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Basın, Yayın, Matbaa Çalışanları Sendikası (Basın-İş) Bölge Temsilcisi Turgut Dedeoğlu, Diyarbakır merkezli operasyonlarda gözaltına alındıktan sonra tutuklanan gazetecilere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

‘SEÇİMLERE YÖNELİK TAVIR’

Mezopotamya Ajansı’ndan Yüsra Batıhan’a konuşan Dedeoğlu, kelam konusu operasyonları iktidarın seçim öncesinde basına karşı almış olduğu bir tedbir olarak kıymetlendirerek, “DFG’nin eşbaşkanı Dicle’nin gözaltına alınması bunu açıkça belirli eden bir hal. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Alınan gazeteciler, DİSK Basın-İş üyeleri. Hatta polisin sorgulaması sırasında ‘hangi sendikaya üyesiniz, neden o sendikaya üyesiniz, münasebetiniz nedir’ üzere sorular sorması bile Türkiye’nin gelmiş olduğu durumu açıkça muhakkak ediyor. Bunun seçime yönelik bir tutum olduğunu düşünüyoruz” dedi.

‘GAZETECİLERİ SUSTURAMAYACAKLAR’

Basın üzerindeki baskıların gitgide arttığına dikkat çeken Dedeoğlu, “Basının sesini daha da kısmanın yollarını daha da sertleşerek almaya çalışacaklar. Bugün alınan iki kişi tahminen yarın 4 kişi olacak lakin biz inanıyoruz ki basının sesini kısmaları mümkün değil. Gözaltılarla, cezaevine insan tıkmakla ne gazetecilerin sesini kısabilirler ne de bizim yapacağımız haberlerin önünü alabilirler. Bunlar kendilerine nazaran almış oldukları ufak tefek tedbirler. Hiçbir vakit basının sesini kısamayacaklar. Gazetecileri susturamayacaklar” diye konuştu.

‘BASINI SUSTURAMAYACAKLAR’

Operasyonların Diyarbakır’dan başladığına dikkat çeken Dedeoğlu, şunları kaydetti: “Bir ağacın kısımlarını budamaya çalışıyorlar ancak bir ağacı ne kadar çok budarsanız o kadar çok randıman alırsınız. Bunu da unutuyorlar. Bizim kollarımızı budayacaklar lakin biz daha da gelişerek büyüyeceğiz. Basını susturamayacaklar. Diyarbakır’dan başlayan tedbir öbür vilayetleri de kapsayacaktır ancak basının sesini kısmak o kadar kolay değil.”

‘SERT BİR LİSANLA KINAMAMIZ GEREKİYOR’

Türkiye’de Kürtlere ve Kürt gazetecilere karşı baskılara batının ses çıkarmadığını belirten Dedeoğlu, kelam konusu durumun iktidarı şımarttığını belirterek, şunları kaydetti: “DİSK Basın-İş olarak bugün tutuklanan gazetecilerle, basın mensuplarıyla ilgili bir açıklamamamız olacak. Bu açıklamaları, bu yansıları hem Türkiye’de hem de milletlerarası alanda giderek büyütmemiz gerekiyor ki iktidarın bu yüzsüzlüğünün önüne geçebilelim. Kürt vilayetlerinde yapılan baskılar Türk vilayetlerinde pek görülmüyor. Bunu görünür kılmanın yollarına bakmak, insani düşünmek gerek. Bugün Kürt gazetecilere yapılan baskılar yarın sosyalistlere, sonrasında Türkiye’ye de yapılmaya başlayacak. Yapılan haksızlıkların önüne geçmemiz, bunu sert bir lisanla kınamamız gerek. Bilhassa milletlerarası toplulukta bunu görünür kılmamız gerekiyor. Bunun önüne geçmenin yollarından birisi arkadaşlarımıza yapılan bu haksız müdahaleleri görünür kılmak, ses çıkarmak. Bizim kederimiz de bu. Ses çıkarabilenler olarak çok azız lakin az olmamız az olarak kalacağımız manasına gelmiyor. Bunu büyütmemiz gerekiyor. İki hafta içerisinde alınmayacağımıza dair bir emare yok. Doğruları haykıran, gerçeği söyleyen herkesin gözaltına alınacağı, cezaevine tıkılacağı bir ülke olmaya hakikat ilerliyoruz. Umarım halkımız da bunun seçimlerde görür ve gereken karşılığı verir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir