Kadın girişimciliği UN Women ve Yıldız Holding iş birliği ile hızlanıyor


UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi tarafından düzenlenen Kadın Girişimciliği Etkinliği Yıldız Holding’in desteğiyle İstanbul’da gerçekleştirildi.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) tarafından düzenlenen Avrupa ve Orta Asya’dan 24 kadın girişimcinin yenilikçi iş fikirlerini yatırımcılara sunduğu Kadın Girişimciliği Etkinliği 6 Temmuz tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. 

Kadın girişimcileri ve yatırımcıları bir araya getiren buluşmada açılış konuşmalarını UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Alia El-Yassir, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker, Mary Kay Global Operasyon Direktörü Deborah Gibbins ve PwC Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Lideri Serkan Tarmur yaptı. 

Alia El-Yassir açılış konuşmasında Yıldız Holding’e teşekkür ederek “Bu uzun yolculuğun başından itibaren bizimle birlikte olan Ali Ülker ve Yıldız Holding ekibi, Türkiye’de ve bölgede kadın girişimciliğini desteklemek için var gücüyle çalışıyor. Yıldız Holding’in kadın girişimcilere sağladığı destek, özel sektörün girişimcilik ekosisteminin şekillenmesinde öncü bir rol oynayabileceğinin somut bir örneğidir.” dedi. 

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker yaptığı konuşmada, Yıldız Holding’in UN Women ile hayata geçirdiği uzun soluklu iş birliğinin öneminden bahsederek, Holding olarak kadın girişimciliğini desteklemek adına attıkları adımlardan söz etti. 

Ali Ülker konuşmasında, “2022 yılında UN Women tarafından yürütülen Kadın Girişimciliğini Hızlandırma programına (WEA) dahil olan Yıldız Holding, kadın girişimciliğinin Türkiye’de ve globalde yaygınlaşmasında çok önemli bir role sahip oldu. Kadın tedarikçilerin güçlendirilmesi ve sayılarının artırılması amacıyla, kadın girişimciliğini desteklemeyi ve kadın girişimcilere 3 yıl içinde 4 milyon doların üzerinde yatırım yapmayı taahhüt etmiştik. Yıldız Ventures aracılığı ile, kadın liderliğindeki girişimleri doğrudan yatırımlar veya erken aşama teknoloji odaklı girişim sermayesi fonları ile destekledik. Bugün doğrudan veya dolaylı olarak 53 girişime 4,3 milyon dolar yatırım yaparak, ne mutlu bize, taahhüdümüzü ilk senede aşmış olduk. Bu yatırımlar, kurum kültürümüzün bir parçası olan fırsat eşitliğine verdiğimiz önemi kanıtlıyor.” dedi. 

Kadın girişimcilere mentorluk desteği de verildi

Yıldız Holding ve Yıldız Ventures Yatırım Direktörü Ecem Altıok da, UN Women’ın uzmanlığını ve kaynaklarını Yıldız Holding’in yaygın ağıyla birleştirerek, kadın girişimciler için eşit fırsatlar oluşturma hedefiyle, programa mentor olarak katıldı. Altıok, 7 kadın girişimciye mentorluk yaparak süreç boyunca deneyimlerini girişimcilerle paylaştı. Aynı zamanda, girişimcilerin fikirlerini sunduğu etkinlikte jüri üyesi olarak yer alan Ecem Altıok: “Kadın girişimcilere yatırım yapmak, sadece fırsat eşitliği meselesi değil, aynı zamanda akıllı bir iş kararıdır” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir