Kobani davasında savunma yapan Kışanak: Askeri mahkemeler bile bu kadar değildi, en azından bir şeyleri kılıfına uydurmaya çalışıyorlardı

Altı yılı aşkın müddettir tutuklu bulunan eski HDP milletvekili ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı  Gültan Kışanak, Kobani davasında savunma yaptı. Kışanak  mahkeme heyetine “Askeri mahkemeler bile bu kadar değildi, en azından bir şeyleri kılıfına uydurmaya çalışıyorlardı. Bu iddianame toparlanmaz, kökü palavra. Yapmanız gereken tek şey var, çekilin bu davadan kendinizi kurtarın” dedi.

Aralarında eski HDP Eş Genel liderleri Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 21’i tutuklu 108 sanığın yargılandığı Kobani davasının 20. duruşmasının 2 . oturumu, Sincan Cezaevi Yerleşkesi Duruşma Salonu’nda başladı. 6 yılı aşkın müddettir Kocaeli Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP milletvekili ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak duruşmaya, Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

 Duruşmada birinci kelamı alan Kışanak, Kobani iddianamesinin, kamuoyunda Atadedeler hata örgütü  davasında 5 bin 600 yıla kadar mahpus istemiyle yargılanan eski ağır ceza mahkemesi başkanı Bahtiyar Çolak tarafından kabul edildiğini hatırlattı. Kışanak “Bir çete önderinin kabul ettiği iddianameyi kendime zul olarak görüyorum ve reddediyorum. Adalete hürmetiniz varsa bu süreçlerin baştan başlatılması gerekiyor” dedi.

6-8 Ekim Gerçekleri Twitter hesabından yapılan paylaşımda Kışanak’ın, savunmasına şöyle devam ettiği kaydedildi: 

“İçişleri Bakanına yazın; 2015’ten bu yana Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde kaç müfettiş görevlendirdi? Fakat bir tane yolsuzluk, hırsızlık argümanı bulamadı. O yüzden bu kumpas davasıyla hakkımızda tutuklama kararı verildi.

Bizim söylediklerimizi propaganda üzere algılıyorsunuz, ben size tek tek olan şeyleri anlatıyorum. Buraya yazın öğrenin, kanıtlansın diyorum. Benim belediyeye kayyım atanmak için ısmarlama meczuplarla tutuklandığım ortaya çıkacaktır.

Bu iddianame ısmarlama bir iddianamedir. Bu dava birinci başladığında; ‘Yazın saraya bir talimat, gelsin kaç yıl verirse yatalım’ dedim lakin burada bir yargı varmış üzere yapmayın.

Askeri mahkemeler bile bu kadar değildi, en azından bir şeyleri kılıfına uydurmaya çalışıyorlardı. Bu iddianame toparlanmaz, kökü palavra. Yapmanız gereken tek şey var, çekilin bu davadan kendinizi kurtarın.

Bu ülkede savaşları çıkaranları, ülkeyi bu hale getirenleri bulup hesabını sorduktan sonra beka olur. O denli beka beka demekle olmaz.”

TIKLAYIN – Atadedeler’e 5 bin 600 yıl istendi: Kobani davası hâkimi 22 ülkenin Atadedesi çıktı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir