Rusya’dan Sırbistan’a Kosova desteği

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın, Kosova ile Sırbistan ortasında gerginlikte “yıkıcı etki” yarattığına yönelik suçlamaları reddederek “Sırpların haklarının nasıl sağlandığına dair gelişmeleri yakından izliyoruz. Atılan adımlar konusunda Belgrad’ı destekliyoruz” dedi.

Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Sırbistan ile Kosova ortasında yükselen tansiyona ait değerlendirmelerde bulundu. Gerginliğe ait Rusya’ya yönelik bölgeden gelen suçlamaları kabul etmediklerini belirten Peskov, “Sırbistan hükümran bir ülkedir ve Rusya’nın burada yıkıcı bir tesirini aramak da yanlıştır. Sırbistan doğal olarak sıkıntı şartlarda birlikte yaşayan Sırpların haklarını koruyor ve bu haklar ihlal edildiğinde sert reaksiyon veriyor” diye konuştu.

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in gözaltına alınmasının akabinde Kosova ile Sırbistan ortasındaki tansiyon yükselmişti. Pantic’in gözaltına alınmasına reaksiyon gösteren Kosovalı Sırplar, 10 Aralık’tan bu yana Jarinje ve Bernjak hudut geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutuyor.

Avrupa Birliği (AB), NATO ve ABD, Kosova’nın kuzeyindeki gerginliğin azaltılması ve barikatların kaldırılması daveti yapmış; Sırbistan, NATO’nun Kosova Barış Gücüne (KFOR) Sırp ordusu ve polisinin Kosova’nın kuzeyinde konuşlandırılması için talepte bulunmuştu.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.
Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında bağların olağanlaşması ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir