Son dakika… NATO Liderler Zirvesi başladı! Stoltenberg’den flaş Ukrayna açıklaması

NATO Önderler Tepesi Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta bugün başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı İki gün sürecek doruğa İsveç, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore ve Japonya başkanları de iştirak edecek. Zirve’de İsveç’in NATO üyeliği, ittifakın yeni askeri planları ile Ukrayna-Rusya savaşındaki son durumun masaya yatırılacak.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Vilnius’ta yapılacak tepede müttefik önderler toplantısının Ukrayna’ya ‘üyelik yolunda açık ve olumlu bir mesaj’ göndereceğini söyledi.

Stoltenberg yaptığı konuşmada, ‘Açık bir bildiri, ileriye dönük olumlu bir bildiri göndereceğiz. Bildirimdeki metin saatler içinde kamuoyuna duyurulacak” dedi.

İsveç’in üyeliğine de değinen Stoltenberg, ‘TBMM şu anda açık değil. Lakin en kıymetlisi şu, Türkiye, iştirak protokolünü sevk edeceği konusunda açık bir karar vermiştir. Türkiye’nin de onayı ile ana sıkıntıyı de çözmüş olacağız’ dedi.

NATO Zirvesi’nin birinci gününde düzenlenen forumun akabinde, İsveç’in de iştirakiyle doruğun birinci oturumu gerçekleştirilecek. Estonya, Letonya ve Litvanya ortasında hava alanı konusunda işbirliği deklarasyonu imzalanacak, Dışişleri Bakanları ve Savunma bakanları toplantıları yapılacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir