TOKKDER Başkanı Ekici: Talep olursa, Togg kiralanabilir

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı İnan Ekici, “Ülkemizde elektrikli arabaların yaygınlaşmasında Togg’un değerli bir rolü olacak. Bu nedenle, araç kiralama dalının, müşterilerinin talepleri doğrultusunda Togg’a filosunda kesinlikle yer vereceğini düşünüyorum” dedi

TOKKDER Başkanı Ekinci, Habertürk’e değerlendirmelerde bulundu. Kiralama bölümünün, büyüme potansiyeli olmasına karşın, dilek edilen araç filosu büyüklüğüne ulaşamadığına değinen Ekici, “Tüm bu gelişmelere rağmen, kesim, yılın birinci dokuz ayında 22 milyar 100 milyon TL’lik yeni araç yatırımı yaparak 44 bin 500 adet aracı filosuna kattı. Araç bulunurluğu ve finansman imkanlarına bağlı olarak bölümümüzün 2022 yılını 2021 yılına nazaran bir ölçü büyüme ile kapatacağını kestirim ediyorum” sözlerini kullandı.

Günlük araç kiralamada tablo daha olumlu

Ekici, günlük kiralama tarafında ise gelişmelerin daha olumlu olduğundan bahsederek, “Günlük araç kiralamada 2022 yılını 2021 yılına nazaran yüzde 15-20 düzeylerinde bir büyüme ile kapatmayı öngörüyoruz. Seyrin emsal biçimde devam etmesi durumunda 2023 yılında yüzde 10-15 oranında bir büyüme beklentimiz bulunuyor” diye konuştu.

“Daha ekonomik, daha düşük donanim düzeyine sahip araçlara yöneliyorlar”

TOKKDER Başkanı, gelişmelerin sektör temsilcilerini müşterilerini araçsız bırakmamak ismine yeni tahliller üretmeye ittiğini de aktararak, “Yeri geldiğinde müşterilerinin araç kiralama kontratlarının müddetini uzatıyor ya da ikinci el araçlar kiralıyorlar. Artan araç maliyetleri sebebi ile dal müşterileri de bu devirde araç siyasetlerinde değişiklik yaparak daha ekonomik, daha düşük donanım düzeyine sahip araçlara yöneliyorlar” bilgilerini paylaştı.

Ekici, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda seri üretim basamağına geçen ve 2023’te yollara çıkacak Türkiye’nin yerli elektrikli araba markası Togg hakkında da açıklamalarda bulundu. Filolarda yerli arabanın görülebileceğinin sinyalini veren İnan Ekici, “Ülkemizde elektrikli arabaların kullanımının yaygınlaşmasında Togg’un kıymetli bir rolü olacağı yadsınamaz bir gerçek. Bu nedenle araç kiralama kesiminin Togg’a, müşterilerinin talepleri doğrultusunda filosunda kesinlikle yer vereceğini düşünüyorum” dedi.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir