Ehliyet sınavlarında ‘Joker’ operasyonunun detayları ortaya çıktı

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü takımları, ehliyet imtihanlarında farklı sınıf ve vakitlerde benzeri kopya düzeneklerinin yakalanması nedeniyle inceleme başlattı.

Yapılan çalışmalarda hata şebekesinin bilhassa SRC evrakları için yapılan imtihanlarda, yetersiz şahısları para karşılığı imtihandan geçirmek için düzenek kurduğunu belirledi. Araştırmaları derinleştiren polis, tıpkı şebeke üyelerinin Ulusal Eğitim Bakanlığı’nda misyonlu işçilerden rüşvet karşılığı soruları aldığı, ‘joker’ ismi verilen şahısları adayların yerine imtihana soktuğu ya da kulaklık yahut elektronik düzenekle kopya çekilmesinin sağlandığını tespit etti.

Mali şube gruplarınca yapılan çalışmalarda ortalarında Ulusal Eğitim Bakanlığı’nda vazifeli çalışanların de olduğu 138 kuşkulu belirlendi. Kabahat şebekesine yönelik İstanbul merkezli 25 vilayette eş vakitli operasyon düzenleyen polis, şüphelilerin tamamını gözaltına aldı.

MEB ÇALIŞANLARI İMTİHAN SORULARINI 25 BİN LİRAYA VEREREK 1 MİLYON KAZANDI

Şüphelilerin sözleri ve yapılan çalışmalarda kıymetli ayrıntılar ortaya çıktı. Şüphelilerin irtibat kurdukları Milli Eğitim Bakanlığı personellerinden 25 bin lira karşılığı soruları evvelce aldığı, son 1 yıl içinde ortalarında görme ve fizikî engellilerle, okuma yazma bilmeyen bireylerin de olduğu toplam bin 500 şahsa farklı formüllerle SRC dokümanı alındığı belirlendi. Şebeke üyesi MEB çalışanlarının, yaklaşık 1 milyon lira haksız yarar elde ettiği belirlenirken, öteki şüphelilerin karı tespit edilemedi. Polis şebeke üyelerinin kazandığı paralarla Antalya ve Muğla’da lüks koşullarda yaşadığını, birtakım şüphelilerin ise sempatizanı oldukları terör örgütü PKK’ya finansman sağladığı ortaya çıktı. Öte yandan şüphelilerin okuma yazma bilmeyen adaylara, geçersiz diploma hazırladığı da öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir