Gabonlu kızın ölümünde fuhuş çetesi kuşkusu

Karabük’te geçen 26 Mart günü Filyos çayının içinde bir bayan cesedinin olduğu ihbarı ulaştı. Çaya giden takımlar cesedin siyahi bir bayana ilişkin olduğunu gördü.
Kadın, 17 yaşındaki Jeannah Danys Dinabongho İbouanga’ydı.
Gabonluydu.
Üç aydır Karabük’teydi.
Karabük Üniversitesi’nde hazırlık sınıfı öğrencisiydi.
Arkadaşları ona “Dina” diye sesleniyordu

Yapılan otopside “Vücudunda derede kaldığını gösteren yaprak ve bitki kalıntıları” vardı. Kimi sıyrık ve da yaralar tespit edildi. Lakin vefat sebebi belirlenemedi. Evet, derede bulunmuştu fakat suda boğulma emaresi yoktu.
Bir zıtlık vardı.

Dursun A.’nın siyahlarla alakası var

İbouanga çoğunlukla Gabonlu öğrencilerin kaldığı apartmanda arkadaşının konutundaydı. Teze nazaran alt kattaki daireye inip telefon şarjını aletini alacağını belirterek, konuttan çıktı. Bir daha dönmedi.
Güvenlik kamerası kayıtlarına nazaran sokaklarda yüzlerce metre yalınayak koştu. İftar sonrasında kentte dolaşmaya çıkan Dursun A.’nın aracının önünü kesti.
Dursun A., emekli.
55 yaşında.
İbouanga’yı tanımadığını sav ediyor.
Telefonu trafiği araştırıldığında, siyahi bayanlarla birliktelikleri olduğu anlaşılıyor. Tesadüfe bakın ki İbouanga’ya Dursun A.’nın arabası denk geliyor!
Dursun A., 3 Nisan’da gözaltına alındı.
5 Nisan’da söz verdi.

‘Abla dövdü!’

Karabük Adliyesi etrafından alınan bilgiye nazaran tabirde şöyle konuştu:

“500 Konutlar istikametine giderken 1009. Cadde’de siyahi bir kız birden aracımın önüne atladı ve beni durdurdu. ‘Abi hastane, abi hastane’ dedi. ‘Ne oldu’ diye sorduğumda ‘Abla dövdü’ dedi. Su verdim. Aracın art kapısını açarak, art koltuğa oturdu. Hareket ettim. Gayem hastaneye götürmekti. Telefonumu istedi. ‘Anne, anne’ dedi. Telefonumu verdim, bir şeyler konuşuyordu.”

Kızın yaralı olduğunu belirterek, şöyle diyor:

“Sol elinde yara vardı ve eline bakarak, yabancı lisanda konuşuyordu. Yüzünde bir ölçü kan ve kızarıklık vardı.”

Yeşil Mahalle’de kızın aracın kapısını açtığını söylüyor. Atlayacağından kuşkulandığı için frene bastığını kaydediyor. Araç durunca kızın indiğini ve orta refüje koştuğunu savunuyor.

Dursun A:

“Kız atlayınca araçtan indim, kapıyı kapatarak yoluma devam ettim. Kızın hangi istikamete hakikat gittiğini görmedim.”

Daha sonra kızın araçtan indiği yere döndüğünü, “Hala burada mı diye denetim için yavaşladığını, lakin görmediğini kaydediyor. Bu sırada, yolun sağında bir erkeğin yürüdüğünü argüman ediyor.
Dursun A., “Araçtan atlamasına sebep olacak rastgele bir olay yaşanmadı. Kız esasen benim dediklerimi anlamıyordu.
Devamlı kendi kendine konuşuyordu” diyor.
Yol üzerinde özel bir hastane vardı.
Neden bayanı özel hastaneye bırakmamıştı?
Kız “Karabük hastane” dediği için Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürmek istediği tez ediyor.
Neden polise haber vermedi?
“Kızın başına bir şey gelir diye polise haber vermdim” diyor. Ertesinde C. isimli bir komiseri aradığını fakat komiserin telefonu açmadığını savunuyor. Komiserin sonraki gün döndüğünü, bu sefer de eşi yanında olduğu için “Öylesine aradım” dediğini belirtiyor.

Tanık, Dursun A.yı yalanlıyor

Ancak şahit M.Y.’nin tabirleri, Dursun A’yı yalanıyor. M.Y., o gece yolun sağ tarafında önünü kırmış vaziyette bir aracın durduğunu, art sol kapıdan bir bayanın inerek yola fırladığını ve depar atar vaziyette koştuğunu söylüyor.
M.Y., İbouanga’yı tanım ediyor.
“Zenciydi. Saçları örgülü, uzun uzunluklu, hafif kiloluydu” diyor.
Kızın indiği kapıdan bir erkeğin indiğini ve kıza baktığını belirtiyor

Üçüncü sefer bırakıldı

Karabük Sulh Ceza Hakimliği, 6 Nisan’da D.A.’yı yurt dışına çıkış yasağı koyarak, özgür bıraktı.
Tutuklama talebini reddetti.
Savcılık itiraz etti.
Karabük 3. Sulh Asliye Ceza Mahkemesi 6 Nisan’da yakalama çıkardı.
Gerekçeler şöyle:

“Ölenin korkarak kaçtığı sırada şüphelinin aracına bindiği, bu sırada yaralı olduğu, ayakkabılarının dahi bulunmadığı, rastgele bir sebep olmaksızın bir anda araçtan inerek kaçtığı, şüphelinin polise de haber vermediği, özel hastanenin önünden geçmesine karşın götürmediği, kaldı ki ölenin Türkçe bilmemesi ve hastanenin önünden geçmelerine karşın devlet hastanesine gitmek istediğini söylemesinin hayatın olağan akışına alışılmamış olduğu…”
Dursun A üçüncü sefer gözaltına alındı ve mahkemece bırakıldı.
Bu kez“Durumu bildirmek için polisi aramış olması, kaçma, saklanma, kanıtları karartma kuşkusunun bulunmaması” nedeniyle salıverildi.
Gabon Cumhuriyeti’nin avukatı Kerim Bahadır Şeker, Dursun A.’nın üç sefer bırakılmasının hukuk tarihinde kara leke olduğunu tabir ediyor.

Ancak bu konuşmadan sonra Dursun A. dördüncü sefer gözaltına alındı.

Gecenin sürpriz tanığı

Diğer taraftan, İbouanga’nın kaldığı apartmanın sakinlerinden G.A.O., dışarıdan bağrışma seslerinin geldiğini, birisinin tekme ve tokatlarla kapıya vurduğunu ve ağlama seslerinin duyulduğunu kaydediyor. Balkondan “Polisi arayacağım” diye bağırınca seslerin kesilip yine yükseldiğini tabir ediyor.

G.A.O., “Kız kapıyı açmaya çalıştıkça geriden birileri tutup açmasını engelliyordu. Ben tekrar ‘Polisi çağırırım’ diye bağırınca çıkmasına müsaade verdiler. Kıza yardım için bağırdım, beni dinlemedi ya da anlamadı.”

G.A.O. polisle konuştuğu sırada, kızın apartmandan Karanfil Apartmanı’na atlarken düştüğünü, bir diğerine atlarken pantolonun takıldığını anlatıyor.

Kızın caddede koştuğunu, bu sırada iki erkeğin etrafı denetim ettiğini ve daha sonra 4-5 kişi olduklarını belirtiyor. Bu şahısların birbirlerine kızın gitmiş olabileceğini söylediklerini kaydediyor.

Fuhuş çetesi mi?

Bu ortada, Gabonlu erkek şüphelilerden J.A.N.’nin siyah kızları pazarladığı sav ediliyor. J.A.N. suçlamayı reddederek, “İbouanga’yı yahut diğer bir kızı Türkle yahut diğer uyruktan şahısla tanıştırmak için aracılık etmedim” diyor.
İbouanga’nın apartmanın beşinci katında oturan ‘Emnauel’ isimli bayanla daima görüştüğü kaydediliyor.
“Acaba” diyorum…
İbouanga, Dursun A.’ya “Abla dövdü” derken, Emanuel’i mi kastediyordu?
İbouanga’nın gece konuttan çıkmasını engellemeye çalışan erkeklerle Emanuel’in irtibatı olabilir mi?Karabük’te Afrikalı kızları erkeklere pazarlayan fuhuş çetesi mi var?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir